Reklama
  • Czwartek, 2 marca 2017 (11:00)

    Bezpłatne leki po 75. roku życia - co dodano od stycznia 2017

Reklama

Od 1 września ubiegłego roku osoby po 75. roku życia mają prawo do bezpłatnych leków. Warunkiem ich otrzymania w aptece jest okazanie recepty ze specjalnym kodem S, na której znajduje się numer PESEL i data urodzenia pacjenta.

Recepta może zostać wypisana najwcześniej w dniu ukończenia 75. roku życia. Wybierając się na wizytę, zabierzmy dokument potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty. Pamiętajmy, że lista tych leków nie jest stała. Ministerstwo Zdrowia aktualizuje ją co 2 miesiące.

Oznacza to, że z wykazu niektóre leki mogą znikać, a inne się pojawiać. Część droższych mogą zastąpić tańsze, a leki oryginalne – ich zamienniki. Ze zmian najbardziej ucieszą się chorzy na cukrzycę, POChP i pacjenci z Parkinsonem. Sprawdźmy, jakie konkretnie zmiany wprowadzono po 1 stycznia 2017 roku.

Najczęściej zadawane pytania

Dlaczego przy jednym schorzeniu lek jest za darmo, a przy innym trzeba za niego zapłacić?

O tym, czy dostaniemy lek bezpłatnie, zdecyduje konkretny wykaz chorób udostępniony lekarzom. Jeśli cierpimy na któreś z wymienionych w nim schorzeń, lekarz przepisze nam lek z refundacją. Jeśli nie – będziemy musieli zapłacić 100 proc., nawet jeśli mamy ukończone 75 lat.

Czy receptę S może wypisać lekarz specjalista?

Nie. Receptę uprawniającą do korzystania z tego rodzaju ulgi uzyskamy wyłącznie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, u którego się leczymy lub – w zastępstwie – uprawnionej do tego pielęgniarki. Recept z literą S nie mogą wypisywać lekarze innych specjalności. Wyjątek to lekarze emeryci, z prawem do wykonywania zawodu. Mogą oni wystawiać tego typu recepty dla siebie i najbliższych członków rodziny.

Czy lekarz będzie mógł przepisywać pacjentowi 75+ taki lek, który chory dostanie bezpłatnie? Czy apteka będzie mogła wydać bezpłatny zamiennik?

O sposobie terapii i stosowanych w niej lekach decyduje prowadzący nas lekarz. To on ustala, jaki lek będzie najskuteczniejszy. Może, ale nie zawsze musi być to lek bezpłatny. Farmaceuta bezpłatnie wyda tylko to, co ma na recepcie.

Czy są limity przepisywanych leków?

Nie ma limitów przepisywanych leków. Pacjenci mogą korzystać z darmowych leków w takich samych dawkach jak dotychczas. Podczas jednej wizyty lekarz wystawi maksymalnie 4 recepty. Poszczególne leki będą przeznaczone na 120 dni.

Jak długo ważna jest recepta S?

Terminy ważności mogą być różne. Podstawowy okres to 30 dni od daty wystawienia. Recepta na antybiotyk ważna jest 7 dni, a na leki i wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy nie dłużej niż 120 dni.

Czy receptę S może zrealizować ktoś bliski?

Oczywiście. Nie ma obowiązku osobistego stawienia się w aptece z receptą S, dlatego może odebrać ją ktoś z rodziny. Dla farmaceuty ważna jest sama recepta. Gdzie szukać informacji o aktualnie dostępnych lekach dla osób po 75. roku życia? Wykaz leków zamieszczony jest na: www.75plus.mz.gov.pl

Co dodano?

Nowością na liście 75+ są insuliny ludzkie i szybkodziałające analogi insulin ludzkich.

Dodano też leki zawierające pramipexolum, substancję stosowaną w leczeniu pacjentów z objawami idiopatycznej choroby Parkinsona. Stosuje się ją w monoterapii (bez lewodopy) lub w skojarzeniu z lewodopą, tzn. w czasie trwania choroby, kiedy działanie lewodopy słabnie.

Na liście znalazł się również lek zawierający umeclidinium bromide do stosowania u dorosłych pacjentów z POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, w ramach leczenia podtrzymującego.

Refundowane będą też: ruksolitynib – w czerwienicy prawdziwej i nadpłytkowości samoistnej, lenalidomid – przy anemii oraz paklitaksel z albuminą – w przerzutowym gruczolakoraku trzustki, anakinra – we wrodzonych zespołach autozapalnych.

Co usunięto?

Od nowego roku na bezpłatną receptę nie dostaniemy niesterydowych leków przeciwbólowych zawierających naproxen, które stosuje się m.in. w leczeniu bólu reumatycznego.

Z listy usunięto też leki zawierające substancję czynną biperidenum (Akineton), stosowane w leczeniu pacjentów z chorobą i zespołem Parkinsona.

WAŻNE! W poprzednim wykazie znajdowało się 1149 pozycji, a obecnie jest ich 1167, czyli o 18 więcej.

Uwaga!

Jakie leki znalazły się na ogólnej liście refundacyjnej Ministerstwa Zdrowia?

Refundowany będzie pirfenidon, lek dla chorych na idiopatyczne włóknienie płuc. Do tej pory pacjenci musieli za niego płacić 6–9 tys. zł miesięcznie. To lek ratujący życie.

Taniej zapłacimy też za Atozet (ezetimibe + atorvastatinum), lek stosowany w leczeniu hipercholesterolemii, utrzymującej się pomimo terapii statynami u pacjentów po zawale serca lub rewaskularyzacji wieńcowej (przezskórnej lub kardiochirurgicznej), oraz po rewaskularyzacji obwodowej lub amputacji z powodu choroby miażdżycowej lub hipercholesterolemii rodzinnej.

Udostępniono też pełną, 6-tygodniową terapię indukcyjną infliksymabem w leczeniu wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

1. Nadciśnienie tętnicze

Actelsar, Agen, Alneta, Amlodipine, Amlozek, Atacand, Candepres, Cardilopin, Carzap, Diuresin SR, Egiramlon, Hyzaar, Indapamide, Iporel, Ipres Iong, Karbicombi, Lacipil, Lapixen, Lorista, Loreblok, Losartan, Lozap, Micardis, Normodipine, Presartan, Pritor Plus, Ramizek Combi, Ranacand, Sumilar, Telmisartan, Telmix, Telmizek, Tertens, Tertensif, Tezeo, Tolucombi, Tolura, Vilpin, Zanacodar.

2. Nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca

Atram, Avedol, Carvedigamma, Carvedilol, Carvetrend Dilatrend, Hypoten, Symtrend, Vivacor.

3. Zaburzenia rytmu serca

Biosotal, Finospir, Spironol, Verospiron.

4. Cholesterolemia, nadmiar tłuszczów we krwi

Apo-Atorva, Apo-Simva, Atoris, Atorvastatin, Atorvox, Atrox, Biofibrat, Phenadrine, Grofibrat, Lambrinex, Larus, Lipanthyl, Lovasterol, Pharmastatin, Ridlip, Rosutrox, Roswera, Simcovas, Simratio, Simvacard, Simvagamma, Simvastatinum, Simvasterol, Storvas CRT, Torvacard, Tulip, Vasililp, Vastan, Ximve, Zaranta, Zocor.

5. Cukrzyca

Avamina, Etform, Formetic, Glucophage, Lantus, Levemir, Metfogamma, Metformax, Metformin, Metifor, Siofor. Dodano: insuliny ludzkie i analogi insulin ludzkich.

6. Osteoporoza

Alendran, Alendrogen, Alendronat, Alendronate Arrow, Alendronatum 123ratio, Alendronic Acid Genoptim, Ostemax, Ostenil, Prolia, Risendros 35, Sedron.

7. Jaskra, stan wzmożonego ciśnienia śródgałkowego

Krople do oczu: Betoptic 5, Cusimolol, Oftensin, Pilocarpinum WZF, Taflotan.

8. Choroba Alzheimera

Apo-Doperil, Cogiton, Donecept, Donectil, Donepesan, Donepezil, Donestad, Evertas, Exelon, Nimvastid, Pamigen, Ricordo, Ristidic, Rivaldo, Rivastigmin NeuroPharma, Rivastigmin Orion, Rivastigmine Actavis, Rivastigmine Mylan, Rywastygmine Apotex, Symelon, Yasnal.

9. Choroba Parkinsona

Aparxon PR, ApoRopin, Aropilo, Ceurolex SR, Nironovo SR, Polpix SR, Pronoran, Raponer, Repirol SR, Requip-Modutab, Rolpryna SR, Viregyt K. Dodano: leki zawierające pramipexolum.

10. Astma, POChP

Andepin, Berodual, Budesonide, Budiair, Miflonide, Nebbud, Onbrez Breezahaler, Pulmicort, Ribuspir, Spiriva. Dodano: leki zawierające umeclidinium bromide.

Zobacz również

  • Ćwiczenia poszerzą pole widzenia i poprawią zmysł równowagi. Wykonuj je codziennie, np. przed telewizorem, podczas przerwy na reklamy. 1. Usiądź prosto. Nie ruszając głową skieruj wzrok w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.