Reklama
  • Środa, 22 lutego 2017 (08:05)

    Bywa, że ubranie uczula

Może być „faszerowane” chemią, tak jak żywność. Dlatego nową rzecz warto przed założeniem uprać.

Swędząca wysypka, zaczerwienienie czy łuszczenie się skóry mogą być skutkiem np. nowej bielizny, bluzki, spodni. Uczulenie pojawia się zwykle tam, gdzie ubranie miało bezpośredni kontakt z ciałem. Sprawcą może być sam materiał, np. wełna. Gdy mamy na nią alergię, jej włókna wywołują wysypkę. U osób z wrażliwą skórą mogą powodować podrażnienia.

Silnie uczulać mogą barwniki. Jeśli w procesie farbowania nie wnikną głęboko we włókna, osiądą na nich i działają na skórę. Najczęściej uczulają barwniki: niebieski, czerwony, pomarańczowy, żółty. Osobom z alergią kontaktową czy atopowym zapaleniem skóry polecane są ubrania jasne: teoretycznie mniej w nich chemii. Ale nawet biała koszula z bawełny może wywołać wysypkę. A to za sprawą wybielaczy (dzięki nim biel wydaje się „jeszcze bielsza”). Lepiej zrezygnować z ubrania, które wydziela mocno chemiczny zapach – najpewniej zostało potraktowane chemicznymi substancjami.

Reklama

Mogą one być dodawane na każdym etapie produkcji – do samej tkaniny i gotowego ubrania. Chemia ma zapobiec zabrudzeniu i skażeniu w drodze do sklepu. Ubrania są często konserwowane silnie uczulającym formaldehydem. Chroni on odzież przed pleśnią podczas transportu, pozwala zachować trwałość tkanin, kolorów i zapobiega gnieceniu. Jeśli na metce jest informacja, że ubranie nie gniecie się czy nie wymaga prasowania, to sygnał, że tkanina mogła być poddana działaniu formaldehydu.

Takiej odzieży powinni wystrzegać się alergicy i osoby z wrażliwą skórą. By pozbyć się chemii z nowej odzieży, zwłaszcza z bielizny, trzeba ją uprać, zanim zaczniemy nosić. To ważne także dlatego, że zmywa zarazki, które mogły zostawić osoby mierzące je przed nami. Jeśli mamy wrażliwą skórę czy skłonność do wyprysku alergicznego, warto unikać obcisłych ubrań.

Czytajmy metki!

Dla skóry najbardziej przyjazne są ubrania z naturalnych materiałów – bawełny, jedwabiu, lnu, wełny (o ile nie mamy na nią alergii). Przyczyną podrażnień często są tkaniny ze sztucznych włókien, np. poliestru, nylonu, wiskozy, akrylu. Często są mocniej barwione, poza tym nie przepuszczają powietrza, zatrzymując wilgoć i ciepło blisko skóry. To sprzyja podrażnieniom, a nawet odparzeniom. Bezpieczniejsze są mieszanki naturalno-syntetyczne. Informację o składzie tkaniny znajdziemy na metce.

Dr Katarzyna Bukol-Krawczyk, lekarz rodzinny

Powodem reakcji alergicznej skóry mogą być metalowe elementy mające kontakt z ciałem – suwaki, klamry itp. Najczęściej uczulają te z niklu czy chromu. Czasem reakcja nie jest natychmiastowa, więc trudno skojarzyć przyczynę ze skutkiem. Szerokie gumy, np. w bieliźnie, mogą zawierać uczulający lateks i być przyczyną kontaktowego zapalenia skóry.

Bezpieczna odzież

1. Organic 100 (lub znaczki z napisem bio cotton czy 100% Organic). Takie oznaczenia gwarantują, że ubranie jest wykonane z włókna, które – zanim zostało przetworzone na tkaninę – musiało spełnić mnóstwo restrykcyjnych wymogów, np. do jego wyprodukowania nie używa się pestycydów i innych chemikaliów.

2. Global Organic Textile Standard (GOTS). Ten certyfikat oznacza, że odzież została wyprodukowana z poszanowaniem środowiska naturalnego, a także... praw pracowniczych. Podczas produkcji tkaniny nie zostały użyte substancje pochodzenia chemicznego, a barwniki są biodegradowalne, wolne od substancji toksycznych.

3. Oeko-Tex standard 100. Certyfikat przyznawany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Badań i Rozwoju Ekologii Wyrobów Włókienniczych Oeko-Tex. Gwarantuje, że przy produkcji tkaniny nie były używane substancje toksyczne. Ubranie wolne jest m.in. od formaldehydu, pestycydów, uczulających barwników itp.

Dobry Tydzień

Zobacz również

  • Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 leżą w Polsce. W ostatnich dniach w całym kraju bije alarm smogowy. Poziom trujących pyłów w powietrzu przekroczył normy o kilkaset... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.