Reklama
  • Wtorek, 26 marca 2013 (14:49)

    Dobroczynne właściwości soli

Przy kaszlu, zatokach, łuszczycy.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Dietetycy i lekarze ostrzegają przed jej nadużywaniem, ale sól ma także wiele zalet. Galoterapia, czyli leczenie solą, znana jest od starożytności i ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Te całkowicie naturalne kuracje nie są drogie, łatwo je przygotować w domu, a do tego szybko dają efekty.

Cenne, białe kryształki

Dlaczego warto postawić na sól? To składnik naszego organizmu, w słonej wodzie oczekujemy na przyjście na świat.

Reklama

Nic więc dziwnego, że od początków medycyny uzdrowiskowej zalecano kuracje nad morzem, kąpiele w solankach, inhalacje i płukanki. Kuracje, np. w kopalniach soli w Wieliczce czy Bochni pomagają leczyć choroby układu oddechowego, alergie i nawracające infekcje.

Choć na co dzień mamy do czynienia z solą kuchenną lub morską, trzeba pamiętać, że sole to wielka grupa związków chemicznych. Są one pochodnymi kwasów. Współczesna medycyna wykorzystuje wiele rodzajów soli.

W domowych terapiach możemy wykorzystać sól kuchenną, morską (szczególnie tę z Morza Martwego) oraz sole lecznicze (uzdrowiskowe).

Inhalacje

Parówka z dodatkiem soli pomoże na zatkany nos i ból zatok. Do miski z gorącą wodą wsyp garść soli kuchennej. Głowę przykryj ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj parę. Po kilku minutach możesz łagodnie oczyścić nos.

Taki zabieg trzeba powtarzać trzy, a nawet cztery razy dziennie. Gdy katar jest wyjątkowo dokuczliwy spróbuj zrobić inhalacje z dodatkiem soli morskiej. Nawilża ona dobrze śluzówkę, która zwykle w czasie infekcji jest przesuszona.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Słona kąpiel

To bardzo przyjemna terapia. Jednak nim zanurzysz się w słonej wodzie, weź prysznic. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. Oczyszcza ona ciało z toksyn i poprawia krążenie. Wygładza i zmiękcza skórę.

Solankowa kąpiel pomaga przy leczeniu trądziku i łuszczycy – zwłaszcza ta z dodatkiem soli z Morza Martwego. Bóle stawów czy kręgosłupa, a także stany pourazowe nóg czy rąk złagodzą kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Płukanki

Gdy dokucza ci kaszel, a gardło jest zaczerwienione i piekące, wypróbuj płukanki z dodatkiem soli. Działa odkażająco i przeciwzapalnie. Na szklankę przegotowanej, letniej wody wystarczy łyżeczka soli. Takim roztworem płucz usta i gardło kilka razy dziennie.

Jednak wcale nie trzeba nabierać do ust dużej ilości płynu i długo płukać. Wystarczy dosłownie chwila. Gdy będziemy zabieg przedłużać, wcale nie przyniesie lepszych efektów. Wręcz przeciwnie, może np. podrażnić błonę śluzową.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Selerowe chipsy SKŁADNIKI: ● średni seler ● suszony tymianek ● suszony rozmaryn ● 3 łyżki oliwy ● sól. 1Seler obierz i umyj. Następnie pokrój na ćwiartki lub w ósemki i potnij na jak... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.