Reklama
  • Wtorek, 26 marca 2013 (14:49)

    Dobroczynne właściwości soli

Przy kaszlu, zatokach, łuszczycy.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Dietetycy i lekarze ostrzegają przed jej nadużywaniem, ale sól ma także wiele zalet. Galoterapia, czyli leczenie solą, znana jest od starożytności i ostatnio staje się coraz bardziej popularna. Te całkowicie naturalne kuracje nie są drogie, łatwo je przygotować w domu, a do tego szybko dają efekty.

Cenne, białe kryształki

Dlaczego warto postawić na sól? To składnik naszego organizmu, w słonej wodzie oczekujemy na przyjście na świat.

Reklama

Nic więc dziwnego, że od początków medycyny uzdrowiskowej zalecano kuracje nad morzem, kąpiele w solankach, inhalacje i płukanki. Kuracje, np. w kopalniach soli w Wieliczce czy Bochni pomagają leczyć choroby układu oddechowego, alergie i nawracające infekcje.

Choć na co dzień mamy do czynienia z solą kuchenną lub morską, trzeba pamiętać, że sole to wielka grupa związków chemicznych. Są one pochodnymi kwasów. Współczesna medycyna wykorzystuje wiele rodzajów soli.

W domowych terapiach możemy wykorzystać sól kuchenną, morską (szczególnie tę z Morza Martwego) oraz sole lecznicze (uzdrowiskowe).

Inhalacje

Parówka z dodatkiem soli pomoże na zatkany nos i ból zatok. Do miski z gorącą wodą wsyp garść soli kuchennej. Głowę przykryj ręcznikiem i przez kilka minut wdychaj parę. Po kilku minutach możesz łagodnie oczyścić nos.

Taki zabieg trzeba powtarzać trzy, a nawet cztery razy dziennie. Gdy katar jest wyjątkowo dokuczliwy spróbuj zrobić inhalacje z dodatkiem soli morskiej. Nawilża ona dobrze śluzówkę, która zwykle w czasie infekcji jest przesuszona.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Słona kąpiel

To bardzo przyjemna terapia. Jednak nim zanurzysz się w słonej wodzie, weź prysznic. Kąpiel powinna trwać ok. 20-30 minut. Oczyszcza ona ciało z toksyn i poprawia krążenie. Wygładza i zmiękcza skórę.

Solankowa kąpiel pomaga przy leczeniu trądziku i łuszczycy – zwłaszcza ta z dodatkiem soli z Morza Martwego. Bóle stawów czy kręgosłupa, a także stany pourazowe nóg czy rąk złagodzą kąpiele z dodatkiem soli bocheńskiej.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Płukanki

Gdy dokucza ci kaszel, a gardło jest zaczerwienione i piekące, wypróbuj płukanki z dodatkiem soli. Działa odkażająco i przeciwzapalnie. Na szklankę przegotowanej, letniej wody wystarczy łyżeczka soli. Takim roztworem płucz usta i gardło kilka razy dziennie.

Jednak wcale nie trzeba nabierać do ust dużej ilości płynu i długo płukać. Wystarczy dosłownie chwila. Gdy będziemy zabieg przedłużać, wcale nie przyniesie lepszych efektów. Wręcz przeciwnie, może np. podrażnić błonę śluzową.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Temperatura poniżej zera nie może być wymówką przed aktywnością na świeżym powietrzu. Dotyczy to także seniorów. Nawet przy lekkim przeziębieniu, ale bez gorączki, wyjdźmy choćby na krótki spacer.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.