Reklama
  • Poniedziałek, 20 marca 2017 (08:05)

    Jak bronić się przed smogiem Chmura, która niszczy zdrowie

Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 leżą w Polsce. W ostatnich dniach w całym kraju bije alarm smogowy. Poziom trujących pyłów w powietrzu przekroczył normy o kilkaset procent. W Rybniku nawet o 2 tys. proc!

Truje nas mieszanka wydobywająca się ze starych pieców, do których na masową skalę podrzucane są śmieci lub węgiel fatalnej jakości. Duszą spaliny samochodowe. Oliwy do ognia dolewa wyjątkowo mroźna zima i brak wiatru. Trucizny tygodniami wiszą w powietrzu... Są jednak sposoby, by wdychać ich nieco mniej.

Maski antysmogowe. Jeszcze do niedawna mało kto się nimi interesował, dziś scho- dzą jak ciepłe bułeczki. Warto zakładać je przed wyjściem z domu. Zawierają specjalny filtr, który nie przepuszcza trujących drobinek pyłu. Zwykły materiał ich nie zatrzyma. Niestety za maseczkę trzeba zapłacić co najmniej 100 zł. Do tego dochodzi cena filtrów (zestaw od kilkudziesięciu złotych), które wymagają wymiany po ok. 50 godzinach użytkowania maski.

Reklama

Kontrola stanu powietrza. Warto śledzić komunikaty smogowe, np. w lokalnych mediach, na stronie: powietrze.gios.gov.pl. Dostępne są także aplikacje na smartfony informujące o zanieczyszczeniach w naszej okolicy. Jeśli pojawi się na nich alarm, lepiej tego dnia ograniczyć wychodzenie z domu i wietrzenie mieszkania.

Ruch daleko od zabudowań. Las za miastem to korzystniejsze miejsce na spacer niż miejski park. Gdy w atmosferze wisi smog, z dziećmi lepiej wybrać się na basen niż śnieżną górkę.

Wdychanie smogowych trucizn może początkowo dawać objawy jak przy przeziębieniu czy alergii, czyli kaszel, katar, zapalenie spojówek. Najmniejsze cząsteczki wnikają do płuc, wywołując ich stan zapalny oraz nowotwory. Przedostają się też do krwiobiegu i dewastują układ krążenia, co u chorych może doprowadzić do zgonu.

Tekst pochodzi z magazynu

Tina

Zobacz również

  • Niech jedzenie będzie lekarstwem, a lekarstwo jedzeniem – mawiał Hipokrates. Sprawdźmy, czy potrawy... mogą zastąpić leki? więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.