Reklama
  • Wtorek, 26 marca 2013 (14:04)

    Kolej na olej lniany - dobry dla skóry i na trawienie

Pij olej lniany lub dodawaj go do jogurtu i sera. Polewaj nim sałatki, kasze oraz ziemniaki.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Olej lniany bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie omega-3 i omega-6. Nasz organizm sam ich nie wytwarza.

Dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło ich w diecie. Poza tym w składzie oleju lnianego są także fitoestrogeny, witamina E, błonnik i aminokwasy.

Reklama

Dobroczynne właściwości oleju lnianego znane są już od starożytności. Uzyskuje się go przez tłoczenie dojrzałych nasion lnu metodą „na zimno” (czyli w temperaturze nie przekraczającej 50° C).

Ma żółty kolor, specyficzny smak i zapach. Ważne jest, aby przy zakupie wybrać olej lniany tłoczony na zimno, bo dzięki temu wrażliwe na temperaturę nienasycone kwasy tłuszczowe zachowują swoje właściwości. Dlatego też nie można go ani gotować, ani na nim smażyć. Trzeba go przechowywać w lodówce.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Olej lniany przyspiesza regenerację naskórka oraz poprawia kondycję skóry. I co ważne – jest przez nią bardzo dobrze tolerowany, nawet gdy skóra jest wrażliwa.

Możesz smarować olejem przesuszone, spierzchnięte wargi i masować nim ciało. Witamina E i kwasy tłuszczowe sprawiają, że skóra staje się miękka i gładka. Olej lniany pomaga też na zmiany łuszczycowe.

Przesuszona skóra

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Zaparcia

Olej lniany jest pomocny w sytuacji, gdy wypróżnienia są rzadkie (np. co trzy dni), a także gdy chcemy oczyścić jelita. Sprawia, że masy kałowe przesuwają się szybciej, bo nadaje im poślizg.

Zadziała najskuteczniej, gdy będziemy pić go na czczo (1-2 łyżeczki). Olej lniany można też podawać na zaparcia dzieciom, ale najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Zdjęcie

/Arch/123RF Picsel
/Arch/123RF Picsel

Kobiece dolegliwości

Fitoestrogeny oraz kwasy omega-3 i -6 mają pozytywny wpływ na cykl miesiączkowy i regulują pracę hormonów.

Dzięki temu mogą złagodzić wiele nieprzyjemnych objawów związanych z miesiączkowaniem, takich jak bóle głowy, podbrzusza, obrzęki, a nawet zły nastrój. Badania wykazują, że olej lniany łagodzi także przebieg menopauzy.

Świat & Ludzie

Zobacz również

  • Ćwiczenia poszerzą pole widzenia i poprawią zmysł równowagi. Wykonuj je codziennie, np. przed telewizorem, podczas przerwy na reklamy. 1. Usiądź prosto. Nie ruszając głową skieruj wzrok w... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.