Reklama
  • Wtorek, 21 lutego 2017 (08:05)

    Naturalne sposoby, które poprawią pracę jelit

W okresie świąt często zapominamy, jak istotna jest prawidłowa dieta. Choć więc nasza staropolska tradycja nakazuje spróbować każdej z potraw, to – nim zasiądziemy przy suto zastawionym stole – pomyślmy o wytrzymałości naszego układu pokarmowego.

Jeśli zachowamy zdrowy rozsądek, to synchroniczne skurcze mięśni gładkich jelit pomogą we właściwym ich funkcjonowaniu. Jeśli natomiast nasze posiłki będą zbyt obfite, dojść może do ich zaburzeń czynnościowych.

Reklama

Wówczas rytmika skurczy rozreguluje się i pojawią się różne dolegliwości, m.in. zaparcia.

Lepsze suszone

Ludowym środkiem w przypadku obstrukcji jest kompot z suszonych śliwek węgierek. Ma znakomite działanie trawienne i lekko rozwalniające – ze względu na zawartość dużej ilości pektyn.

Ponadto obecny w śliwkach nieprzyswajalny alkohol cukrowy sorbitol sprzyja zatrzymywaniu wody w jelicie. Dlatego przyrządzone na bazie śliwek przetwory – jak np. szklanka kompotu – lub spożycie 2–3 suszonych owoców rano, na czczo, to jeden ze skuteczniejszych naturalnych leków przeciw zaparciom.

Suszone węgierki zawierają 5 razy więcej błonnika (7,1 g w 100 g) aniżeli śliwki surowe (1,4 g). Są niestety o wiele bardziej kaloryczne.

Nalewka aloesowa

Bywa pomocna – zwłaszcza w zaparciu przewlek łym. Jak ją przygotować? Odetnij dolne liście aloesu (mają najwięcej miąższu). Porządnie wypłucz je pod bieżącą wodą, osusz. Ułóż liście na ukos, by wypłynął z nich żółty płyn – ma właściwości drażniące.

Następnie odet nij skórkę i kolce. W ten sposób otrzymasz miąższ. Zmiksuj miąższ w mikserze, przecedź przez sitko. Do 100 g soku dodaj łyżeczkę wódki (40 proc.). Pij po łyżeczce dwa, trzy razy dziennie przed jedzeniem.

Uwaga! Do celów leczniczych najlepszy jest aloes mający przynajmniej 4 lata i wysokość około 60 cm.

Napoje laksacyjne

Standardowym zaleceniem w zaparciach jest wypijanie min. 1,2 l płynów dziennie (6–8 szklanek). Co pić oprócz kompotu z suszonych śliwek?

Jogurt. Wzbogacony w kultury bakterii probiotycznych przywraca środowisko kwasowe w jelicie grubym i inicjuje skurcze perystaltyczne.

Kawa. Kofeina aktywuje mięśnie okrężnicy. Ale... odwadnia organizm. Osoby, które raczą się kilkoma filiżankami kawy dziennie, powinny pić także inne napoje, np. wodę mineralną.

Ziołowa mieszanka. Nestor ziołolecznictwa i wybitny farmaceuta mgr Jan Biegański polecał przepis: wymieszaj 60 g kory kruszyny, 20 g korzenia lukrecji, po 10 g korzenia mniszka lekarskiego i owocu anyżku. Zaparz łyżkę w 3/4 szklanki wrzątku, wypij na noc.

Życie na gorąco

Zobacz również

  • Wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie 33 leżą w Polsce. W ostatnich dniach w całym kraju bije alarm smogowy. Poziom trujących pyłów w powietrzu przekroczył normy o kilkaset... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.