Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca 2017 (13:00)

    Smog. Toksyczna mgła

Orientuj się! Chcesz na bieżąco śledzić dane o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ)? Pobierz darmową aplikację na Android „Jakość powietrza w Polsce”.

Nazwa smog powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), i od dawna określa bardzo wysoki poziom zanieczyszczenie powietrza. Czasem smog jest tak intensywny, że widać go z kosmosu. Choć przypomina zwykłą mgłę, w rzeczywistości jest to śmiercionośna chmura zawierająca wiele zanieczyszczeń i toksycznych związków trujących dla człowieka. Jak bardzo jest to szkodliwe, niech świadczą dane – zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za czwarte, największe zagrożenie dla ludziego życia, obok wysokiego ciśnienia, nieodpowiedniego odżywiania się i palenia papierosów.

Niestety aż 97 procent Polaków oddycha powietrzem zawierającym pyły w stężeniu wyższym niż rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (20 mikrogramów/m3). Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów Europy o największym zanieczyszczeniu powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem, który ma działanie rakotwórcze i zakłóca gospodarkę hormonalną. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ smogu są alergicy, osoby starsze i dzieci. Najgorzej jest jesienią i zimą.

Reklama

To skutek m.in. palenia węglem i śmieciami w starych piecach czy kotłowniach. Również w naszych uzdrowiskach nie zawsze można odetchnąć pełną piersią. W sezonie grzewczym nad położonymi w górskich kotlinach miasteczkach często zalega smog. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto poznać dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, do której się udajemy. Na co dzień Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska podają na swoich stronach ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest groźne dla zdrowia.

Bieżące informacje o zanieczyszczeniach powietrza znajdziesz na stronie: powietrze.gios.gov.pl

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Suche powietrze zimą wpływa niekorzystnie nie tylko na naszą urodę – cerę, ciało oraz włosy, lecz także na zdrowie. Przesusza śluzówki nosa i gardła, sprawiając, że chorobotwórcze wirusy... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.