Reklama
  • Poniedziałek, 6 marca (13:00)

    Smog. Toksyczna mgła

Orientuj się! Chcesz na bieżąco śledzić dane o jakości powietrza z automatycznych stacji pomiarowych funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ)? Pobierz darmową aplikację na Android „Jakość powietrza w Polsce”.

Nazwa smog powstała z połączenia dwóch angielskich słów: smoke (dym) i fog (mgła), i od dawna określa bardzo wysoki poziom zanieczyszczenie powietrza. Czasem smog jest tak intensywny, że widać go z kosmosu. Choć przypomina zwykłą mgłę, w rzeczywistości jest to śmiercionośna chmura zawierająca wiele zanieczyszczeń i toksycznych związków trujących dla człowieka. Jak bardzo jest to szkodliwe, niech świadczą dane – zanieczyszczenie powietrza jest uznawane za czwarte, największe zagrożenie dla ludziego życia, obok wysokiego ciśnienia, nieodpowiedniego odżywiania się i palenia papierosów.

Niestety aż 97 procent Polaków oddycha powietrzem zawierającym pyły w stężeniu wyższym niż rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia (20 mikrogramów/m3). Polska znajduje się w ścisłej czołówce krajów Europy o największym zanieczyszczeniu powietrza pyłami zawieszonymi i benzopirenem, który ma działanie rakotwórcze i zakłóca gospodarkę hormonalną. Szczególnie narażeni na negatywny wpływ smogu są alergicy, osoby starsze i dzieci. Najgorzej jest jesienią i zimą.

Reklama

To skutek m.in. palenia węglem i śmieciami w starych piecach czy kotłowniach. Również w naszych uzdrowiskach nie zawsze można odetchnąć pełną piersią. W sezonie grzewczym nad położonymi w górskich kotlinach miasteczkach często zalega smog. Dlatego przed wyjazdem na urlop warto poznać dane dotyczące zanieczyszczenia powietrza w miejscowości, do której się udajemy. Na co dzień Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska podają na swoich stronach ostrzeżenia, gdy stężenie zanieczyszczeń jest groźne dla zdrowia.

Bieżące informacje o zanieczyszczeniach powietrza znajdziesz na stronie: powietrze.gios.gov.pl

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Temperatura poniżej zera nie może być wymówką przed aktywnością na świeżym powietrzu. Dotyczy to także seniorów. Nawet przy lekkim przeziębieniu, ale bez gorączki, wyjdźmy choćby na krótki spacer.... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.