Reklama
  • Środa, 1 marca 2017 (09:05)

    Tańcz, będziesz zdrowsza

Ruszaj na sylwestrowy parkiet! Po przetańczonej nocy masz szansę poczuć się lepiej.

Dobre wieści! Pląsanie przy dźwiękach muzyki to skuteczna terapia wielu schorzeń, nie tylko reumatycznych. Pozwól, by Twoje ciało poruszało się łagodnie, w nieskrępowany sposób. Jakie dobroczynne skutki niesie dla Twojego organizmu taniec?

1. Odstresowuje

Ruch przy muzyce powoduje wydzielanie endorfin, zaś obniża poziom hormonu stresu (kortyzolu). W efekcie dochodzi do rozluźnienia napiętych mięśni oraz przywrócenia właściwego rytmu serca. Gdy tańczysz, rozszerzają się naczynia krwionośne, dotleniasz więc nie tylko serce, ale też pozostałe narządy, a wśród nich również ważne dla zdrowia intymnego organy miednicy.

Reklama

Dzięki regularnemu tańcowi można zahamować rozwój albo nawet całkowicie usunąć dolegliwości psychosomatyczne, będące wynikiem długotrwałego stresu. Mowa np. o zaburzeniach kardiologicznych, hormonalnych.

2. Depresjo precz!

Choreoterapia to jedna z uznanych metod zwalczania stanów depresyjnych. Godzina tańca reguluje poziom serotoniny i dopaminy w mózgu – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Taneczne pląsanie przynosi wiele korzyści, które mogą wpływać na stan umysłu i wyzwolić poczucie dobrostanu. Są wśród nich pogłębianie świadomości swojego ciała oraz przyjemne, a pozbawione obaw i podtekstów, obcowanie z innymi ludźmi.

Pomaga to wyzwolić umysł i ciało z zahamowań utrudniających kontakty. Taniec ułatwia też uporanie się z lękami. To nie wszystko. Jak twierdzą psychologowie, to sposób na wzmocnienie poczucia własnej wartości.

3. Reguluje gospodarkę lipidową

Żywiołowy, spontaniczny ruch na zajęciach w klubie seniora czy we własnym domu zwiększa szybkość zachodzących w organizmie procesów metabolicznych. Największą korzyścią jest obniżenie zbyt wysokiego stężenia szkodliwych tłuszczów – cholesterolu LDL oraz trójglicerydów we krwi. U tańczących osób już po kilku miesiącach stabilizuje się proporcja złego i dobrego cholesterolu (poziom LDL we krwi spada, zaś HDL wzrasta).

4. Elastyczne stawy, prosty kręgosłup

Napinanie mięśni i łagodne ruchy rotacyjne sprawiają, że stawy stają się lepiej ukrwione. Podczas tańca intensywnie pracują zwłaszcza mięśnie podtrzymujące odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Zyskuje on podparcie, czego widocznym efektem jest prawidłowa postawa ciała.

5. Co to jest efekt Mozarta?

Nie lubisz tańczyć? Słuchaj muzyki klasycznej, co też daje wiele korzyści. Szczególnie zaleca się symfonie Mozarta, w których częstotliwość dźwięku jest zgodna z rytmem pracy serca.

Muzyka tego kompozytora wycisza układ nerwowy (redukuje stres), obniża ciśnienie, ułatwia zasypianie, pobudza zmysły, usprawnia procesy poznawcze i rozwija inteligencję. Oprócz Mozarta warto słuchać Vivaldiego (muzykoterapeuci zalecają zwłaszcza „Cztery pory roku”).

Sylwia Bartczak, Akademia Psychologii Pozytywnej w Warszawie

Terapia tańcem pomaga osobom z anoreksją (jadłowstrętem psychicznym) i bulimią (napadami obżarstwa). Muzykoterapia jest zaś zalecana w przypadku dzieci z porażeniem mózgowym. Odpowiednio dobrana muzyka i wsłuchiwanie się w jej drgania prowadzi do rozluźniania się przykurczów mięśniowo-powięziowych, a w efekcie do przywrócenia symetrii ciału.

PAMIĘTAJ! Zanim zaczniesz tańczyć, zrób porządną rozgrzewkę. Ruch dawkuj sobie stopniowo, by nie doszło do kontuzji kolana, barku czy stopy.

Dla pragnących schudnąć

Taniec to rewelacyjny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów czy choćby spalenie nadmiaru kalorii dostarczonych w posiłku. Naukowcy obliczyli, że podczas godziny energicznego tańca można zużyć aż 366 kcal, czyli dokładnie tyle, co podczas półgodzinnego szybkiego biegu.

Stymuluje również zamianę tkanki tłuszczowej w mięśniową, co wpływa na kształtowanie zgrabnej sylwetki. Zwiększa się ponadto wydolność organizmu.

Na żywo

Zobacz również

  • Selerowe chipsy SKŁADNIKI: ● średni seler ● suszony tymianek ● suszony rozmaryn ● 3 łyżki oliwy ● sól. 1Seler obierz i umyj. Następnie pokrój na ćwiartki lub w ósemki i potnij na jak... więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.