Reklama
  • Wtorek, 21 lutego 2017 (15:05)

    Zdrowa herbata - czyli jaka?

Biała jest eliksirem młodości. Zielona pomaga spalić tłusz- czyk, czarna jest najbardziej popularna…To którą parzymy?

Zima sprzyja spożywaniu tego najbardziej popularnego napoju. Jednak nie każdy zdaje sobie spra wę, że popijając herbatkę, można przy okazji zrobić coś dla swojego zdrowia. Ale żeby tak się stało, trzeba spróbować także innego jej smaku, oprócz czarnego naparu.

Co potrafi ten napój?

Zielona herbata poprawia przemianę materii, oczyszcza organizm oraz przyspiesza tra wienie. Oprócz tego, zielona herbata reguluje ciśnienie krwi, opóźnia proces starzenia, chroni przed rakiem, obniża poziom złego cholesterolu. W jej składzie znajduje się też fluor, który wzmacnia kości i zęby. W zależności od sposobu przyrządzania – pobudza lub relaksuje.

Reklama

Herbata czerwona pu-erh największą sławę zdobyła jako napój wspomagający odchudzanie. Ale herbata ta pomaga też obniżyć poziom cholesterolu i reguluje ciśnienie krwi.

Pu-erh poleca się również osobom, które chcą uniknąć zmian miażdżycowych. Zawarte w niej flawonoidy uszczelniają i wzmacniają ściany naczyń krwionośnych. Herbata czerwona świetnie wspomaga pracę wątroby.

Herbata biała działa pobudzająco i orzeźwiająco, wspomaga również koncentrację. Zawarte w niej polifenole chronią orga nizm przed wolnymi rodnikami.

Yerba mate jest południowoamerykańskim odpowiednikiem herbaty. Picie tego napoju powoduje pobudzenie organizmu, likwiduje objawy zmęczenia i rozluźnia. Ponadto po wypiciu mate zwiększa się sprawność fizyczna i intelektualna, poprawia się koncentracja. Obecna w mate witamina B jest naturalnym antydepresantem.

IK

Liściasta, w torebkach czy granulowana?

Największe walory smakowe i zdrowotne ma herbata liściasta. Choć w torebce powinny być listki, często jest pakowany też odsiew i pył. Granulowana herbata jest wytwarzana mechanicznie z gorszej jakości suszu. Bez względu na rodzaj, ważne jest, by herbata nie zawierała sztucznych aromatów.

Z mlekiem czy z cytryną?

Czarna herbata zawiera aluminium, które nie jest dla nas tak groźne, ale po dodaniu cytryny zmienia się w niebezpieczny cytry nian glinu. Pamiętaj więc, by cytrynę dodawać po wyjęciu torebki lub po usunięciu fusów, i gdy trochę wystygnie. W herbacie z mlekiem cytrynian glinu się nie wytwarza.

Jak przygotować zieloną herbatę?

Nie zalewaj jej wrzątkiem. Zielony napój powinien być parzony ok. 2-3 min, w wodzie o temperaturze ok. 80 st. C. Krótko parzony napar pobudza. Jeśli wydłużysz czas do ok. 3 minut, to Cię uspokoi. W przypadku tej herbaty dopuszczalne jest jej kilkukrotne parzenie.

Tele Tydzień

Zobacz również

  • Ciągle słyszymy, że to biała śmierć. Ale jej niedobór zaburza pracę ważnych organów. A odpowiednia dawka (1 łyżeczka dziennie) jest wręcz niezbędna dla zdrowia! więcej

Twój komentarz może być pierwszy

Zapoznaj się z Regulaminem
Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe.