Aby rozważyć to zagadnienie na początku należy powiedzieć kilka słów na temat samego cholesterolu. Wiele osób bowiem mylnie uważa, że cholesterol to jedynie negatywna rzecz, z którą należy walczyć. Nie jest to do końca prawdą, ze względu na fakt, iż w naszym ciele znajdują się dwie jego odmiany, ta dobra zwana jest HDL (ang: high density lipoprotein), natomiast ten niekorzystny, którego zbyt wysoki poziom może powodować różnego rodzaju problemy zdrowotne to LDL (ang: low density lipoprotein). Cholesterol jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, dopiero nadmiar przede wszystkim LDL może zaszkodzić i przyczynić się do różnego rodzaju chorób. Dopóki jednak poziom naszego cholesterolu jest w normie nie mamy się czego obawiać.

Co najbardziej wpływa na poziom złego cholesterolu?

Są to przede wszystkim produkty bogate w tłuszcz, smażone na głębokim oleju, różnego rodzaju sosy, tłuste wędliny. Jedną z odmian tłuszczów , które w największym stopniu wpływają na podwyższony LDL, a w dodatku obniżają poziom HDL są trans tłuszcze.

Czym są trans-tłuszcze?

Powstają one jako efekt utwardzania płynnych olejów roślinnych czy inaczej tak zwanego uwodarniania. Wykorzystywane są w różnego rodzaju wyrobach spożywczych. Są to tłuszcze bardzo powszechnie używane przez producentów żywności ze względu na ich niską cenę.

Słodycze a zły cholesterol.

W związku z informacjami podanymi powyżej dojdziemy do wniosku, że niektóre słodycze mogą wpływać na poziom złego cholesterolu, ponieważ bardzo często w różnego rodzaju słodkich przekąskach znajdziemy dużą ilość tłuszczy przede wszystkim tzw. trans czyli utwardzonych olejów roślinnych. Jeśli w składzie kupowanego przez nas produktu znajdziemy między innymi tłuszcze, produkt niestety bardzo często będzie miał negatywny wpływ jeśli chodzi o poziom LDL. Bardzo ważne jest więc zapoznać się ze składem produktu i jeśli wybrane przez nas łakocie zawierają w sobie tłuszcze trans warto wybrać coś innego , pozbawionego tych tłuszczy, lub wybrać takie które są zdrowsze. Zdarza się, że słodkie rzeczy są smażone na głębokim tłuszczu – przykładem są pączki czy faworki co także negatywnie wpływa na poziom LDL.

Wnioski

Dochodzimy więc do konkluzji zagadnienia. Biorąc pod uwagę fakt, iż znaczna ilość słodyczy zawiera w swoim składzie dużą ilość tłuszczy, przede wszystkim tych utwardzonych tłuszczy roślinnych, lub czasami nawet jest smażona na głębokim tłuszczu niestety słodycze będą miały negatywny wpływ na poziom tego złego cholesterolu. Należy więc uważnie czytać skład produktów, które chcemy włożyć do sklepowego koszyka aby unikać tych o wysokiej zawartości tłuszczy.