Poprawienie swojego wyglądu oraz wyjątkowa o niego dbałość są coraz częściej w zasięgu zwykłych ludzi. Mnóstwo substancji poprawiających niedoskonałości stosuje się na codzień, jednak istnieją takie, które wyróżniają się swoim działaniem oraz są mniej toksyczne i inwazyjne od innych, jednocześnie dając bardzo dobre efekty. Jedną z takich substancji jest botoks – bardzo popularny i łatwo dostępny, kojarzony jako wypełniacz zmarszczek, jednak wciąż za mało doceniany w innych obszarach jak np włosy.

Czym jest botoks?

Botoks – jego nazwa handlowa to toksyna botulinowa. Substancje tą produkują bakterie beztlenowe Bacillus botulinus. Inaczej substancja nazywana jest jadem kiełbasianym, gdyż naturalnie powstaje w zepsutych wędlinach czy też konserwach. Jest trucizną (połknięta), jednak wstrzykiwany w małych ilościach w mięśnie nie ma żadnych skutków ubocznych. Wykorzystuje się go w neurologii oraz okulistyce (zez, nadmierne napięcie mięśni). W dermatologii zaczęto go wykorzystywać poprzez metodę prób i błędów, gdyż zauważono, że po leczeniu oczu wygładza także zmarszczki wokół nich. Na świecie wykorzystywany już od lat 80, w Polsce od 1996 roku.

Zastosowane botoksu

Botoks jest wykorzystywany m.in. do:

  • wygładzania zmarszczek na czole, takich jak poprzeczne lub pionowe pomiędzy brwiami,
  • wygładzania kurzych łapek,
  • niwelowania zmarszczek na dolnej powiece,
  • niwelowanie zmarszczek nad górną wargą (palacza),
  • zmniejszenie zmarszczek na szyi,
  • regeneracja włosów w salonach fryzjerskich,
  • podnoszenie opadających kącików ust.

Działanie toksyny botulinowej na zmarszczki

Powstawanie zmarszczek to nadmierna aktywność mięśni w danym obszarze. Mięsień się kurczy poprzez dostawanie odpowiedniego sygnału z włókna nerwowego a po wstrzyknięciu botoksu w to miejsce, nerw przestaje wysyłać impulsy. W czasie zabiegu lekarz najpierw odtłuszcza i dezynfekuje skórę, a następnie w zależności od obszaru stosuje się wkłucia i wstrzykiwanie preparatu. Po ostrzykiwaniu skórę się schładza oraz smaruje kremem z witaminą K, która zapobiega powstawaniu siniaków. Cena takiego zabiegu waha się w zależności od obszaru wstrzykiwania i zaczyna od 300 złotych. Toksyna działa około 6 miesięcy, jednak zdarzają się osoby u których efekt utrzymuje się dłużej.

Botoks w gabinetach fryzjerskich

Stosowanie botoksu przynosi pozytywne efekty także na włosy. Zabiegi są polecane dla osób ze zniszczonymi włosami, często malowanymi, osłabionymi dietą. Stosuje się na włosy łamliwe, przesuszone i matowe. Zabieg polega na umyciu włosów specjalnym szamponem otwierającym łuskę włosa. Fryzjer następnie nakłada specjalne serum za pomocą strzykawki na skórę głowy oraz maskę na całe włosy. Zadaniem maski jest zamknięcie substancji w łusce włosa. Zabieg trwa około 40 minut i w zależności od długości włosów kosztuje około 80 złotych.

Kremy, które nazywają się botoksem

Rynek jest pełen coraz to nowszych kremów, które próbują uzyskać efekty botoksu. Niestety kremy nie są w stanie odpowiednio głęboko dotrzeć do mięśni i je sparaliżować. Jedynie poprzez zastosowanie w składzie kremu heksapeptydu, możliwe jest zrelaksowanie mięśni próbujące dorównać botoksowi, niestety tylko powierzchowne i szybko znikające. Kremy te są bardzo dobrym efektem utrzymującym efekt botoksu, ale nie mogą go zastąpić.

Mit botoksu na usta

Bardzo często osoby, które usta powiększają  są atakowane opiniami o powiększaniu ust botoksem. Należy wyprowadzić je z błędu, ponieważ botoksu nie wstrzykuje się w usta, gdyż toksyna ta nie jest substancją, która wypełnia. Botoks powoduje paraliż mięśni a nie wypełnienie, dlatego też wstrzyknięcie w usta mogło by się skończyć paraliżem podobnym do efektu znieczulenia u dentysty.