Olej konopny jest wyjątkowym i wartościowym rodzajem oleju roślinnego. W odżywianiu wartość dietetyczna produktu jest uważana za bardziej znaczącą niż inne oleje roślinne (na przykład siemię lniane). Olej konopny nie ma efektu odurzającego i nie ma z tym nic wspólnego. Jest to jedyny olej trawiony przez organizm w 100%. Posiada bogaty skład, dzięki czemu stanowi doskonały substytut wszelkiego tłuszczu zwierzęcego, w tym masła.

Co to jest olej konopny?

Jest to bogata kompozycja jest przydatna w każdym wieku i absolutnie wszystkim. Jego wszechstronność wynika z zawartości kwasów tłuszczowych porównywalnych z olejem rybnym i odmianami tłustych ryb. Bogata kompozycja witamin jest w stanie uzupełnić niedobór najważniejszych pierwiastków w organizmie i chronić przed chorobami i starzeniem się.

Żadna roślina na świecie nie zawiera tak dużej ilości związków organicznych. Olej konopny j jest skutecznym, wyłącznie naturalnym środkiem terapeutycznym i profilaktycznym. Produkt zachowuje wszystkie aktywne biologicznie i korzystne substancje, ponieważ powstaje przez wyciskanie w niskiej temperaturze. Olej ma rzadki piękny zielonkawy kolor. W smaku odczuwana jest lekka kwaskowatość i przyjemny lekki aromat. Ponadto posiada orzechowy smak i odległe przypomnienie oleju słonecznikowego i nasion.

Jakie właściwości posiada olej z konopi?

Olejek konopny zawiera około 400 znanych związków organicznych, co stanowi wyjątkową zaletę w porównaniu z innymi nasionami oleistymi. Zawartość niezbędnych kwasów tłuszczowych jest porównywalna tylko z olejem z orzechów cedrowych. Kwasy te są szczególnie cenne dla osób starszych i osób o złym stanie zdrowia. Kwas gamma-linolenowy, rzadko spotykany w żywności, występuje w wystarczających ilościach w oleju konopnym. Ten kwas zapobiega rozwojowi wielu chorób ludzkich.

Olej konopny właściwości swoje rozwija dzięki zawartości wielu innych cennych substancji aktywnych: mikro i makroelementy, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, fosfolipidy, bakteriocydy, sterole itp. Naukowcy w składzie oleju konopnego znaleźli inne substancje. Nie zostały one jeszcze zidentyfikowane, ale stwierdzono, że znalezione pierwiastki zwiększają efekt terapeutyczny innych składników.

Olej konopny – zastosowanie w medycynie

  • Układ sercowy i naczyniowy. Właściwości oleju stosuje się w leczeniu miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwienia, zakrzepowego zapalenia żył, żylaków. Służy, jako skuteczne narzędzie w zapobieganiu zawałowi serca i udarowi.
  • Onkologia. Czołowi onkolodzy potwierdzają korzyści płynące z tego produktu w leczeniu raka. Olej konopny w onkologii jest stosowany w złożonej terapii, usuwa skutki chemioterapii. Olej zawiera substancję chlorofil, która ma działanie przeciwnowotworowe.
  • Układ krążenia. Elementy zawarte w oleju są bezpośrednio zaangażowane w syntezę komórek krwi. Produkt jest zalecany dla osób z niedokrwistością.
  • Trawienie. Jest stosowany w leczeniu wrzodów żołądka, zapalenia żołądka, zapalenia pęcherzyka żółciowego, hemoroidów. Olej konopny ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe.
  • Układ oddechowy. Olej jest zawarty w diecie osób z zapaleniem płuc, zapaleniem oskrzeli, astmą, gruźlicą itp.
  • Choroby dermatologiczne. Olej z konopi pomoże w leczeniu łuszczycy, zapaleniu skóry, egzemie. Stosowany jest w leczeniu oparzeń, ran i skaleczeń.
  • Układ nerwowy Olej stosowany w diecie jest korzystny podczas leczenia nerwicy, zaburzeń zachowania, bezsenności, autyzmu dziecięcego.
  • Mężczyznom regularne stosowanie produktu posłuży, jako środek zapobiegający impotencji i chorobom gruczołu krokowego.

Olej konopny w kosmetologii

Olej uważany jest za doskonały kosmetyk, który przywraca ochronną funkcję skóry, łagodzi podrażnienia, stany zapalne, usuwa zmarszczki. Olej konopny szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustych pozostałości. Ta właściwość pozwala na nałożenie produktu w czystej postaci, umieszczając go bezpośrednio na twarzy lub ciele, uzupełniając kompozycję masek i kremów.

Olej konopny na twarzy

Zmiękcza skórę twarzy, odświeża i poprawia jej koloryt, wystarczy zmieszanie go z łyżeczką śmietany, płatków owsianych i jednego żółtka. Maska jest utrzymywana na twarzy przez 20 minut, a następnie zmywana wodą. Czysty olej konopny, nałożony na twarz, zapewni również doskonały efekt i może być stosowany na każdym obszarze: na całej twarzy, wokół oczu, do pielęgnacji szyi.

Olej konopny na włosy

Uniwersalny olej konopny nadaje się do każdego rodzaju włosów. Głównym celem produktu jest poprawa zdrowia skóry głowy, wzmocnienie mieszków włosowych i zapobieganie wszelkim chorobom skóry głowy. Wystarczy dodać kilka kropli olejku do szamponu i balsamu, aby nadać włosom zdrowy połysk i pobudzić ich szybki wzrost. Do masek z olejem konopnym można dodać sok z marchwi, miód, herbaty ziołowe, olejek lawendowy.