Czym jest orgazm?

Wiele osób zadaje sobie pytanie co to jest orgazm? To fizjologia, która przebiega inaczej u kobiet a inaczej u mężczyzn. U kobiet podczas orgazmu następują skurcze mięśni pochwy i odbytnicy, nabrzmiewają piersi i sutki, przyśpiesza puls i oddech. U mężczyzn natomiast następuje erekcja oraz wytrysk nasienia choć zdarza się, że mężczyzna może mieć orgazm bez wytrysku, rumieniec na klatce piersiowej i brzuchu i również przyśpieszone tętno i oddech.

Orgazm u kobiety

Seksuolodzy wyróżniają kilka rodzajów orgazmu u kobiet: pochwowy, łechtaczkowy oraz sutkowy. Wszystko zależy od odpowiedniej stymulacji narządów płciowych, która doprowadza do orgazmu. Doznanie orgazmu poprzedza kilka faz aktu seksualnego:

Faza podniecenia- do powszechnych objawów tej fazy należą: powiększanie się piersi i wydłużenie brodawek, rozchylanie się i powiększanie warg sromowych, zaróżowienie skóry, nabrzmienie łechtaczki, zwiększone wilgotnienie pochwy, przyśpieszenie akcji serca i zwiększenie ciśnienia krwi.

Faza plateau- wzrasta napięcie mięśniowe całego ciała, następuje przekrwienie otoczek sutkowych, łechtaczka zmienia położenie, skóra się rumieni, a piersi jeszcze bardziej zwiększają swoją objętość.

Faza orgazmu- następują skurcze pochwy i trzonu macicy, akcja serca wzrasta do nawet 180 uderzeń na minutę, rumieniec seksualny pojawia się na prawie całym ciele.

Faza odprężenia- rumieniec zanika, piersi zmniejszają swoją objętość do normalnego rozmiaru, ciśnienie i akcja serca wracają do normy, a po około 20-30 minutach wargi sromowe wracają do poprzedniego wyglądu.

Jak osiągnąć orgazm?

Kobieta może dojść do orgazmu dzięki stymulacji narządów płciowych. Penetracja, seks oralny lub analny, petting, stymulacja łechtaczki lub punkty G, jak i również masturbacja to sposoby na osiągnięcie orgazmu. Kobiece szczytowanie jest uwarunkowane nie tylko przez czynniki fizjologiczne, ale również psychiczne. Kobiety pewne siebie i nie wstydzące się własnego ciała, łatwiej osiągną orgazm niż kobiety, które swego ciała nie akceptują. Zaufanie do partnera również ma wpływ na osiągnięcie orgazmu równie jak nastrój i samopoczucie w danej chwili. Zdarza się, że niektóre kobiety osiągają orgazm tylko dzięki fantazji bez stymulowania narządów płciowych. Zdarzają się również orgazmy wielokrotne.

Orgazm pochwowy

Orgazm pochwowy różni się od łechtaczkowego, chociaż różnice są niewielkie. Największą różnicą jest sposób przeżywania orgazmu, gdyż orgazm pochwowy rozchodzi się po całym ciele, łechtaczkowy natomiast charakteryzuje się odczuciem ciepła ogarniającego całe ciało. Orgazm pochwowy opiera się na penetracji, głównie wrażliwych miejsc przedniej ścianki pochwy. Chociaż orgazm pochwowy jest przez kobiety rzadziej przeżywany niż łechtaczkowy, to trwa on dłużej i jego tempo narastania jest wolniejsze. Seksuolodzy twierdzą, że częsta masturbacja wspomaga osiąganie orgazmu pochwowego. Również wiedza na temat punktu G czyli chropowatego zgrubienia na przedniej ściance pochwy przyczynia się do ułatwienia osiągnięcia orgazmu pochwowego. Do innych sposobów, które pomagają osiągnąć orgazm pochwowy zaliczamy trening mięśni Kegla, które zwiększają wrażliwość pochwy. Pozycja seksualna również nie jest bez znaczenia, gdyż niektóre kobiety łatwiej dochodzą w danej pozycji np. misjonarskiej, a w innych nie mogą szczytować wcale.

Brak orgazmu

Orgazm nie pojawia się przy każdym stosunku seksualnym lub stymulacji narządów płciowych. Jednym z powodów braku orgazmu, zarówno łechtaczkowego jak i pochwowego jest nieumiejętna stymulacja przez partnera. Niewłaściwe pieszczoty, brak gry wstępnej, pośpiech to najczęstsze przyczyny braku orgazmu u kobiety. Stres, sytuacja rodzinna lub zaburzone relacje z partnerem również mogą utrudnić kobiecie miłosne uniesienie. Należy pamiętać, że kobieta przeżywa orgazm nie tylko fizjologicznie, ale również w takim samym stopniu psychicznie czyli zupełnie inaczej niż u mężczyzny.

Na osiągnięcie orgazmu przez kobietę mają również wpływ czynniki somatyczne do których należą między innymi: zmiany poporodowe, zaburzenia neurologiczne, wady wrodzone bądź nabyte, hipotonia, brak kurczliwości mięśni Kegla lub stany zapalne. Zdarzają się kobiety które cierpią na tzw. anorgazmię czyli chorobę, która nie pozwala dojść do orgazmu mimo podniecenia seksualnego i sprzyjających warunków. Przyczyną tej choroby są hormony na przykład nadmiar progesteronu lub niedobór estrogenów i testosteronu.

Orgazm jest bardzo głębokim doznaniem, które niestety nie zawsze jest możliwe do osiągnięcia. Praktykowanie technik masturbacyjnych, samoakceptacja oraz zaufanie do partnera to czynniki, które znacznie wspomagają osiągnięcie orgazmu. Warto przyjrzeć się wszelkim aspektom, które maja wpływ na trudności ze szczytowaniem. Często szczera rozmowa z partnerem rozwiązuje większość problemów.