Kamasutra to indyjski traktat filozoficzno- mistyczny napisany w 2 w. p.n.e, którego przedmiotem jest wszechstronna analiza współżycia seksualnego a dokładnie mówiąc samej seksualności człowieka oraz jego zachowań seksualnych. Autorem tekstu, a przynajmniej przypisuje się autorstwo Watsjajanie, o którym wiadomo jedynie, że tworzył pomiędzy I a VI w. naszej ery. Wiadomo tylko, że jego tekst nie był pierwszym ani jedynym ówcześnie dziełem poświęconym sztuce miłości.
Kamasutra, wbrew obiegowym opiniom nie jest poradnikiem pozycji miłosnych, to wyłącznie jeden z jej fragmentów i to traktowany w szerokim kontekście. Przedstawia ona czytelnikom sferę miłości na tle społeczno-kulturowym, opowiada o miłości zmysłowej i namiętnościach. To wielka księga wiedzy o miłości i edukacji seksualnej. Jednocześnie dostarcza mnóstwa informacji pobocznych na tematu kultury dawnych Indii, stosunków małżeńskich, społeczeństwa a nawet prostytucji.
Kamasutra zbudowana jest z 1250 wersów zebranych w 36 rozdziałów i podzielonych na 7 dużych działów, na które składają się:
- Wstęp
- O jedności
- O wierności
- O żonie
- O żonach innych ludzi
- O kurtyzanach
- O miłości, seksie, erotyce i intymności
Pozycje Kamasutra
W oryginalnej Kamasutrze można znaleźć kilkadziesiąt pozycji seksualnych, chociaż przez kolejne wieki stworzono mnóstwo wariacji na ich temat zbieranych w kolejnych poradnikach z Kamasutrą w tytule. Jeśli można radzić coś czytelnikom to na pewno sięgnięcie po tłumaczenie oryginalnej Kamasutry, dostępnej w Polsce w kolejnych wydaniach. Jej autor wiele uwagi przykłada nie tylko do opisu technicznego danej pozycji, ale wskazuje też sposoby w jaki partnerzy powinni się przy tej okazji pieścić i budować intymność.
Jednocześnie Kamasutra uczy partnerów rozmawiania o seksie, o jego detalach i odczuciach. Trudno byłoby korzystać z tej miłosnej księgi bez komunikacji pomiędzy partnerami. Rozmowa o seksie, doznaniach seksualnych, eksperymentowanie z poszczególnymi technikami miłosnej pantomimy i techniką samego ruchu zdecydowanie zwiększa świadomość, ale i przyjemność ze wszystkiego co dzieje się w sypialni. Techniki penetracji kobiecej waginy umożliwiają poznawanie najbardziej wrażliwych miejsc ciała i odkrywanie nieznanych wcześniej doznań. Pozycje Kamasutra uczą świadomego bycia ze sobą w najintymniejszych relacjach, ale też poprzez pełną stymulację narządów płciowych obojga wpływają na zdrowie całego organizmu. Kamasutra proponuje nam zdrowy, radosny seks przynoszący satysfakcję i uwalniający najgłębsze emocje.
Oryginalne i najciekawsze pozycje Kamasutra
Indie, państwo, które dało światu Kamasutrę dało też jogę. Nie da się ukryć faktu, że niektóre z pozycji wymagają akrobatycznych zdolności, a przynajmniej giętkości ciała obojga partnerów i siły mięśni. Czytając kolejne strony Kamasutry skojarzenie z ćwiczeniami jogi jest oczywiste. Ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować albo modyfikować zalecenia.
Jedną z ciekawszych pozycji Kamasutry jest Padma, Mężczyzna w niej leży na plecach a kobieta siada twarzą do niego i na jego kolanach. Następnie kobieta umieszcza swoje kostki za głową partnera. W trakcie samego stosunku kobieta powinna trzymać się za kostki. W pozycji tej mężczyzna ma wolne ręce, którymi może pieścić piersi i łechtaczkę kobiety. Partnerzy zachowują kontakt wzrokowy.
Do trudniejszych pozycji należy pozycja tłumaczona na polski jako Śmigło. gdy partner penetrujący partnerkę przemieszcza się o 360 stopni bez wychodzenia z niej. Można tylko pogratulować każdej parze, której ta sztuka się uda.